نوبت.نت | نوبت دهی پزشکی، سامانه نوبت دهی اینترنتی پزشکان و کلینیک ها
نوبت.نت
نوبت دهی و مشاوره آنلاین
پزشکان
بیمارستان ها
  اخبار مربوط
   جزئیات تازه از سویه «اُمیکرون Xe» / تشخیص اُمیکرون چگونه انجام می‌شود؟

   جزئیات تازه از سویه «اُمیکرون Xe» / تشخیص اُمیکرون چگونه انجام می‌شود؟

   0 دیدگاه 26 فروردین 1401 چاپ خبر بازدید: 1502
   متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری گفت: اُمیکرون Xe علائمی مانند سویه قبلی دارد و در کشورهای دیگر به علائم این بیماری به طور مشخص اشاره نکرده اند، تنها گفته اند ۱۰ درصد ممکن است قدرت انتقال آن بالاتر باشد.

   محمدرضا ناظر، متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس با اشاره به سویه جدید امیکرون Xe، اظهار کرد: ما اطلاعات بسیار زیادی در این باره نداریم، در امیکرون نیز کیت‌ها نمی‌توانند به صورت دقیق آن را شناسایی کنند، بنابراین تست برخی بیماران که با کیت‌های قبلی منفی می‌شد، باید با کیت اختصاصی امیکرون انجام دهیم.

   وی افزود: در ماه‌های پیشین گفتیم ممکن است ویروس جدید که ترکیبی از امیکرون و دلتا است، ظهور کند که بعدها دیدیم  ۱ Ba و Ba۲ وارد کشور شد و ۱ Ba نیز شیوع پیدا کرد.

   متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری با بیان اینکه برخی از بیماران همزمان به دو سویه کرونا مبتلا شده اند، ادامه داد: ما در برخی بیماران دیدیم که به فاصله ۵ روز دو بار علائم تب در آن‌ها ظهور می‌کرد، احتمالا این افراد همان کسانی بودند که هر دو نوع کرونای ۱ Ba و Ba۲مبتلا شده اند، اینها با هم یک ویروس نوترکیبی ایجاد کرده اند که همان Xe است.

   وی خاطرنشان کرد: امیکرون Xe علائم مانند سویه‌های قبلی دارد و در کشورهای دیگر به علائم این بیماری به طور مشخص اشاره نکرده اند، تنها گفته اند ۱۰ درصد ممکن است قدرت انتقال آن بالاتر باشد.

   ناظر تأکید کرد: بیمارانی که واکسن نزده اند حتی در امیکرون فرم و نوع شدید آن را دچار شده اند، متاسفانه در فضای مجازی گفته می شود که امیکرون خفیف است اما این گونه نیست و می‌تواند برای واکسن نزده‌ها خطرناک باشد.

   وی با انتقاد از بازگشایی مدارس در مقاطع پیش دبستانی و دبستان، اظهار کرد: بنده مخالف این بازگشایی بودم به سبب اینکه بسیاری از این کودکان واکسن تزریق نکرده اند، یا بعضاً یک دز از واکسن را تزریق کرده‌اند، ضمن آنکه ما با سه مرحله واکسن توانسته ایم ایمنی کامل را برای بیماران ایجاد کنیم.

   متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری خاطرنشان کرد: در هر انسان ۳۰۰ میلیون واحد تنفسی داریم، اگر فرض کنیم ۵۰ میلیون واحد تنفس در کودکان از بین برود، ممکن است زنده بمانند اما در آینده می تواند اختلالات تنفسی در ۳۰ تا ۴۰ سال آینده برای آنها ایجاد شود چرا که در طی زمان ممکن است تعداد دیگری از این واحدهای تنفسی به علت کهولت سن و آلودگی هوا و... از بین برود.

   منبع:فارس